Loading…
Loading…
| # | Company | Amount | Rank | Status |
|---|---|---|---|---|
| 1 | L1₹52.1 LAccepted-AOC | L1 | Accepted-AOC Being-L1 | |
| 2 | L2₹52.8 L+₹72,837.89 (1.40%)Rejected-Finance | L2 | Rejected-Finance Highly Quoted | |
| 3 | L3₹53.1 L+₹96,964.09 (1.86%)Rejected-Finance | L3 | Rejected-Finance Highly Quoted | |
| 4 | Rejected-Technical | - | Rejected-Technical Not fulfilled the technical eligibility criteria as per TER | |
| 5 | Rejected-Technical | - | Rejected-Technical Not fulfilled the technical eligibility criteria as per TER |
Tender Value
₹51.1 L
EMD Value
₹1.0 L
Closing Date
30 Aug 2022, 10:30 amClosed
SA, ASI, Guwahati
Office of the Superintending Archaeologist, Archaeological Survey of India, Guwahati Circle, 5th Floor, West End Block, HOUSEFED Complex Beltola -Basistha Road, Guwahati -781006
Please refer tender documents
2022_ASI_706080_1
2/97-W/2022-23-1299
Open Tender
Civil Works - Others
Works
150 days
Joaysagar
Please refer tender documents
8 documents required · 8 mandatory
₹0
₹1.0 L
Yes
ASI, Guwahati Circle
11 Oct 2022
11 Aug 2022
31 Aug 2022
11 Aug 2022
30 Aug 2022
11 Aug 2022
19 Aug 2022
Amount
Supply/execution of work
Provision for water tightening of the top portion of ancient compound wall with new special brick and lime-sand-surkhi (1:1:1) mortar after cleaning, brushing etc. Materials:- 1. Special size bricks (25x17x4) cm: - 45943 nos. @ Rs. 26.50 each = Rs. 12,17,489.50 2. Un-slaked Lime: - 7902.15 kg @ Rs. 26.00 per kg = Rs. 205455.90 3. Brick surkhi: - 12.47 cum @ Rs. 7650 per cum = Rs. 95,395.50 4. River Sand: -12.47 cum @ Rs. 1950.00 per cum = Rs. 24,316.50 5. Molasses: - 26.25 kg @ Rs. 90.00 per kg = Rs. 2,362.50 6. Bel fruit gum:- 27 nos. @ Rs. 70.00 each = Rs. 1,890.00 7. Gul nut: - 26.25kg @ Rs. 200.00 per kg = Rs. 5250.00 8. Sundries = Rs. 577.92
Provision for 25 mm to 30 mm thick Lime-Sand- Surkhi Plaster (1:1:1)in two coats mixing with organic materials to the walls and roof of the monument after removal of old dead plastering including racking the joints and cleaning, washing etc and preparing the surface for re plastering. Materials:- 1. Bamboo (medium): - 29 nos. @ Rs. 180.00 each = Rs. 5,220.00 2. Coir string: - 7.02 kg @ Rs. 160.00 per kg = Rs. 1123.20 3. Wooden planks = 281.00 pcs @ Rs. 5.00 =Rs. 1,405.00 4. Nails: - 5.61 kg @ Rs. 190.00 per kg = Rs. 1,065.90 5. Un-slaked Lime: - 2534.90 kg @ Rs. 26.00 per kg = Rs. 65,907.44 6. Brick surkhi: - 4.00 cum @ Rs. 7650 per cum = Rs. 30,600.00 7. River Sand: - 4.00 cum @ Rs. 1950.00 per cum = Rs. 7,800.00 8. Molasses: - 8.42 kg @ Rs. 90.00 per kg = Rs. 757.80 9. Bel fruit gum:- 09 nos. @ Rs. 70.00 each = Rs. 630.00 10. Gul nut: - 8.42 kg @ Rs. 200.00 per kg = Rs. 1,684.00 11. Sundries = Rs. 14543.12
Renewing lime concrete in (1:2:4) of lime, surkhi and brick aggregate mixing with organic materials including beating upto 7 days to the floor and roof after removal of old damaged decomposed and deteriorated lime concrete/rubbish etc. Materials:- 1. Brick aggregate (20 mm): - 29.36 cum @ Rs. 4000.00 per cum = Rs. 1,17,440.00 2. Un-slaked Lime: - 4651.96 kg @ Rs. 26.00 per kg = Rs. 1,20,950.83 3. Brick surkhi: - 7.34 cum @ Rs. 7650 per cum = Rs. 56,151.00 4. River Sand: - 7.34 cum @ Rs. 1950.00 per cum = Rs. 14,313.00 5. Molasses: - 15.46 kg @ Rs. 90.00 per kg = Rs. 1,391.40 6. Bel fruit gum:- 16 nos. @ Rs. 70.00 each = Rs. 1,120.00 7. Gul nut: - 15.46 kg @ Rs. 200.00 per kg = Rs. 3,092.00 8. Sundries = Rs. 1.89
Surface dressing of the ground including removing vegetation and inequalities not exceeding 15 cm deep and disposal of rubbish, lead up to 50 m and lift up to 1.5 m
Earth work in excavation by mechanical means (Hydraulic excavator) / manual means in foundation trenches or drains (not exceeding 1.5 m in width or 10 sqm on plan), including dressing of sides and ramming of bottoms, lift upto 1.5 m, including getting out the excavated soil and disposal of surplus excavated soil as directed, within a lead of 50 m
Supplying and filling in plinth with sand under floors, including watering, ramming, consolidating and dressing complete.
Dry brick on edge flooring in required pattern with bricks of class designation 7.5 on a bed of 12 mm mud mortar, including filling joints with Jamuna sand, with common burnt clay non modular bricks
Providing and laying in position cement concrete of specified grade excluding the cost of centering and shuttering - All work up to plinth level : 1:2:4 (1 cement : 2 coarse sand (zone-III) derived from natural sources : 4 graded stone aggregate 20 mm nominal size derived from natural sources)
Brick on edge flooring with bricks of class designation 7.5 on a bed of 12 mm cement mortar, including filling the joints with same mortar, with common burnt clay non modular bricks: 1:4 (1 cement : 4 coarse sand)
Demolishing R.C.C. work manually/ by mechanical means including stacking of steel bars and disposal of unserviceable material within 50 metres lead as per direction of Engineer - in- charge
Demolishing brick work manually/ by mechanical means including stacking of serviceable material and disposal of unserviceable material within 50 metres lead as per direction of Engineer-in-charge: In cement mortar
Dismantling doors, windows and clerestory windows (steel or wood) shutter including chow khats, architrave, holdfasts etc. complete and stacking within 50 metres lead : Of area 3 sq. metres and below
Excavating, supplying and filling of local earth (including royalty) by mechanical transport upto a lead of 5km also including ramming and watering of the earth in layers not exceeding 20 cm in trenches, plinth, sides of foundation etc. complete.
Provision for decorated MS visitor benches of length 1.5 m of over a PCC base of 2.50x1.50x0.10 m
Pointing on brick work or brick flooring with cement mortar 1:3 (1 cement : 3 fine sand): Flush/ Ruled/ Struck or weathered pointing
ANTU KUMAR GOGOI
SRI RANTU BORGOHAIN
stage.html
html • 0.06 MB
tech_eval.pdf
boq_comp_chart.xlsx
xlsx
fin_eval.pdf
aoc.pdf
Tap a document below to read it instantly. You can also download everything as a ZIP if you prefer.
details.html
html • 0.03 MB
Download all tender documents and submit your bid
Disclaimer: TenderKart has made every reasonable effort to ensure that the information on this page is accurate and authentic, however it cannot be held liable for any third-party claims or losses or any damages. TenderKart makes no warranty, expressed or implied, as to the results obtained from the use of this information. If you notice any error or omission, please let us know at .